mapa
Drobečková navigace

Úvodní stránka > Informace z OÚ > Revitalizace návsi-studie

Revitalizace návsi-studie 

Vážení občané, 

zveřejňujeme  studii " Revitalizace návsi ", která je spojená  s výměnou a dostavbou chodníků, výstavbou zpomalovacího ostrůvku při vjezdu do obce, rekonstrukci  autobusové zastávky, úpravou prostředí  návsi včetně nového mobiliáře, úpravou okolí sakrárních památek a obnovy zeleně.Financování tohoto projektu budeme řešit  z aktuálních dotačních titulů.

Vaše podněty k této studii očekáváme do 4.4.2014  osobně, elektronicky nebo písemně na Oú v Tovéři.

 

Textová část.pdf

Tover_var1.pdf

Tover_var2.pdf

foto var1 studie.pdf

foto var2 studie.pdf

Foto náves.pdf

OBEC TOVÉŘ- veřejné projednání Revitalizace návsi.doc 

Revitalizace návsi-došlé podněty


Komentáře


 • 4. 4. 2014 16:53
  Pavla Ondrušková
  Reakce na navrhovanou revitalizaci návsi

  Vážený pane starosto, vážení zastupitelé, vážení spoluobčané,

  na základě Vaší výzvy reaguji na studii Revitalizace návsi, která byla dne 19. 3. 2014 uveřejněna na těchto webových stránkách.

  Vítám Vaši iniciativu v této věci, která přináší svá pozitiva, avšak bohužel i negativa. Jako občanka, která odmalička v Tovéři vyrůstala, a to přímo „na ploše“, jíž se revitalizace týká, jsem nucena se ke studii vyjádřit.

  Varianta jedna už ze své podstaty popírá princip, na němž je studie dle popisu autorů postavena – má se jednat o náves, nikoli o komunikační dopravní uzel. Pověstná zeleň reprezentovaná trávníkem a hrušněmi, tolik typická pro Tovéř (dle historických materiálů déle než jen staletí), v této variantě ustupuje chodníkům, vydlážděným plochám, silnici. Proměňuje takřka necitlivě pověstnou zelenou plochu v šedou, studenou. Je škoda přeměňovat vesnici v duchu města, které je o zeleň ochuzeno a přesouvá ji a uzavírá právě mezi funkční části cest, náměstí, domů. I kvůli zeleni se lidé stále častěji stěhují na vesnice, proto by byla velká škoda o typickou a příjemnou dominantu obce, díky níž je známá dál než jen v okolních vesnicích, přijít.

  Varianta dva se z tohoto pohledu zdá být citlivější a přívětivější variantou, která respektuje původní ráz vesnice s osmisetletou tradicí. Avšak roztříštěnost a množství vydlážděných ploch, které mají sloužit k zastavení a komunikaci občanů však může v konečné fázi způsobit to, že k očekávanému setkávání nedojde. Proto navrhuji, aby v návaznosti na historický kontext vznikla jako komunikační zóna pouze plocha u kaple – přirozenost tvorby náměstí, návsí u sakrálních staveb je historicky ověřená a funkční, proč tedy této přirozenosti nevyužít. V zásadě se tak stavím proti dalším „šedým“ plochám, které by měly vzniknout u studny na straně kaple a u sousoší sv. Trojice. Umístění hodin do této plochy zcela ignoruje historickou hodnotu sousoší a troufám si říct, že působí jako ona pověstná „pěst na oko“.

  Snahu o revitalizaci obce považuji za přínosnou, prosím však ještě o projednání upravené varianty dva, která by citlivěji pracovala s historickým kontextem a respektovala specifika vesnice, která se svou podstatou od města značně liší. Navrhuji tedy ve variantě dva pouze jednu vydlážděnou plochu, která by se tak jako unikátní opravdu mohla stát oním požadovaným místem setkávání občanů. Naškodu by jistě nebylo přidat do místa u kaple více laviček.

  Jakožto bývalá novinářka, současná marketingová a PR pracovnice, která vystudovala bohemistiku, si nemohu odpustit poznámku na neprofesionální komentář firmy, která dodala písemné podklady ke studiím. V oficiálním dokumentu by se opravdu nemělo vyskytovat tolik gramatických chyb a dokonce „smajlíci“. Nejen proto bych ráda obci nabídla své služby v oblasti psaní textů a ráda bych pomohla s tvorbou informačních tabulí, které by se měly na případné nové návsi objevit. Profesionální prezentace by novému ustrojení obce jistě slušela.

  S pozdravem

  Mgr. et Mgr. Pavla Ondrušková

  Tovéř 137


 • 1. 5. 2014 22:11
  Ondrušková M.
  veřejné projednání revitalizace 9.4.2014

  Prosím, opravte si v bodu 8)zápis, neboť jsem hovořila o nevzhledné staré zastávce, prosklená je akceptovatelná. Jako pěst na oko = teploměr a časomíra.
  Děkuji.


Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů