Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Velikonoční klapání zvyk

Velikonoční klapání zvykDatum konání:
16.4.2022

Sraz ve čtvrtek 14. 4. 2022 v 16.00 hodin u lípy v Tovéři. Zapíšeme členy a následně vyrazíme klapat. Další klapání dle rozpisu. Vždy choďte o chvilku dřív, ať si vás můžeme zapsat. Vezměte si prosím vlastní klapače.

Rozpis klapání: Čtvrtek 14. 4. v 17.00,  Pátek 15. 4. v 6.00 - 12.00  - 17.00,  Sobota 16. 4. v 6.00

Proč se na velikonoce řehtá řehtačkami - Mezi oblíbené velikonoční zvyky v České republice již odedávna patřilo řehtání či klapotání. Používání řehtaček a klapaček  mělo nahradit zvony, které naposledy zazní při mši na Zelený čtvrtek, následně „odletí do Říma“ pro požehnání od papeže a vrací se teprve na Bílou sobotu.

Na mnoha místech lidé pomocí řehtání a klapání symbolicky vyháněli Jidáše Iškariotského, který spasitele Ježíše Krista za třicet stříbrných zradil. Na Zelený čtvrtek proto chlapci vybíhali s řehtačkami a klapačkami po mši z kostela a zároveň volali: „Jidáše honíme, klekání zvoníme, přitom se modlíme.“ V některých oblastech dokonce mívali lidé také slaměnou postavu Jidáše.

V minulosti s řehtačkami a klapačkami obcházeli po vsi hlavně chlapci školou povinní, přičemž poprvé se chodilo po škole na Zelený čtvrtek, naposledy pak na Bílou sobotu ráno. V podvečer na Velký pátek pak chlapci obcházeli dům od domu a všude si vykoledovali nějaké drobné sladkosti nebo třeba vajíčka.

S pomocí řehtaček a klapaček se také svolávali věřící k bohoslužbám a jejich zvuk měl z domu údajně vyhnat veškeré zlo. Zároveň se tak namísto kostelních zvonů ohlašovalo poledne, ale i ranní a večerní klekání. Tuto tradici sice mnozí lidé již zapomněli, nebo ji dokonce vůbec neznají, ale zůstává typická pro Velikonoce na Moravě či ve Slezsku. Jsme rádi, že v naší vesnici se tento zvyk stále udržuje. I když teď 2 roky byla pauza, letos chlapci v tomto zvyku opět pokračují.